Tego nigdy nie rób przy smażeniu mięsa. Większość osób popełnia prosty błąd
Smażenie mięsa to jedna z podstawowych technik kulinarnych. Przyrządzając potrawy na patelni łatwo jednak popełnić szereg błędów, które odbiją się na smaku. Znajomy szef kuchni zwrócił moją uwagę, na 5 istotnych szczegółów, które prowadzą do kulinarnej katastrofy.
Szef kuchni wylicza błędy w smażeniu mięsa
Smażenie mięsa wielu osobom kojarzy się z szybkim sposobem na przygotowanie smacznego obiadu. Niestety pośpiech jest najczęstszym grzechem domowych kucharzy. Szef kuchni wskazał częste problemy, jakie z niego wynikają.
1. Smażysz na zbyt chłodnym oleju
Wrzucanie mięsa na niedostatecznie rozgrzany tłuszczu to proszenie się o kłopoty. Skutkuje ono przede wszystkim niedostatecznym zapieczętowaniem się produktu. Podczas smażenia mięsa chcesz, aby na jego powierzchni powstała delikatna skorupka, która sprawi, że soki nie wypłyną na patelnię. Przyrządzany kawałek będzie więc suchy i niesmaczny, a być może nawet przywrze ci do patelni, jeśli o nim zapomnisz.
2. Często obracasz mięso podczas smażenia
Ten problem jest podobny do poprzedniego. Częste zmienianie położenia mięsa utrudnia powstanie wspomnianej wcześniej skorupki i prowadzi do przesuszenia smażonego jedzenia. Boisz się, że mięso ci się przypali? Zmniejsz płomień pod patelnią i cierpliwie czekaj. To naprawdę pomoże.
3. Prowadzisz smażenie mięsa się na mocnym ogniu
Nie jest sztuką mocno podpiec mięso z zewnątrz. Za mocny ogień nie tylko prowadzi do przypalania, ale też zwiesza ryzyko, że w środku mięso pozostanie surowe. To poważny błąd w smażeniu.
4. Układasz za dużo mięsa na raz
Nawyk upychania smażonego produktu na patelni prowadzi do obniżenia temperatury tłuszczu na patelni. Efekt? Mięso się dusi, zamiast smażyć, a panierka — jeśli jest — nie wyjdzie ci chrupiąca. Zadbaj o przestrzeń między mięsnymi kąskami, a zrumienisz je równomiernie.
5. Nie pozwalasz mięsu odpocząć po smażeniu
Gdy już skończysz smażenie mięsa, nie rozkrawaj go nerwowo, by sprawdzić, czy jest dobre w środku. Z dobrym przepisem powinno się udać. Czym skutkuje taka nadgorliwość? Po rozkrojeniu z mięsa wypływają soki. Na talerzu wylądują więc już bardziej suche kąski. Przykryj więc gotowe danie kawałkiem folii aluminiowej i spokojnie przyrządź dodatki, a krojenie zostaw jedzącemu przygotowany przez ciebie obiad.
Jak właściwie smażyć mięso?
Dobranie odpowiedniej temperatury tłuszczu do smażenia mięsa i włożenie odpowiedniej ilości produktu są kluczowe. Pierwszy punkt możesz odhaczyć z pomocą tzw. testu kropli wody. Jeśli odrobina woda wlana na patelnię szybko paruje, olej czy smalec są gotowe do przyrządzania mięsa.
Drugi aspekt też nie będzie trudny do opanowania. Wystarczy, że wprowadzisz zasadę, że między kotletami czy roladkami zachowujesz minimum 2-centymetrowy odstęp, a mięso będziesz wkładać stopniowo. Nie skąp też tłuszczu, jeśli wymaga tego przepis. Zapewniam, że te proste kroki sprawią, iż błędy w smażeniu — i ich przykre konsekwencje — pozostaną przykrym wspomnieniem. A jak wybierzesz właściwy tłuszcz, to będzie nie tylko pysznie, ale jeszcze zdrowo. Polecam oliwę z oliwek — do smażenia mięsa nadaje się doskonale.